Tarihi

Köyün ilk kurulduğu yer örendir. Köyde herkesin askere alınmasından dolayı köy savunmasız kalmıştır ve eşkiyalara ve talancılara karşı korunmak için dağa daha yakın bir yere göç etmişlerdir ve burdaki bayırlardaki toprakların renginden dolayı köyün ismi Kızılcaviran ve sonrada kızılcaören olarak değiştirilmiştir. Zamanında Ören yeri etrafı bataklık olduğu için köyün şimdiki yerine göç edilmiş. Kızılca sözcüğü Toprağın Kızıl olmasındandır (Köyün şu an bulunduğu yer). Ören sözcüğü ise eskiden köy halkının yaşadığı ilk bölgeden alındığı rivayet edilir. Köyün kuruluş tarihi hakkında tam bir bilgi olmasa da araştırmalarıma göre 1250 - 1400 yılları arasında Türkler tarafindan kurulmus veya iskan edilmiştir. Çünkü köyün yerli halkı Manav olarak tanınır. Manav kelimesi Eskişehir Bölgesine ilk yerleşen Türklere verilen bir addır. Eskişehir tarih araştırmacıları, Eskişehir bölgesine ilk yerleşen Türklerin 1071-1400 yılları arasında geldiklerini yazarlar. Ayrıca Anadolu Üniversitesi Coğrafya Enstitüsü Bölümünde, Eskişehir Bölgesine Yerleşim adlı tez çalişmasında köyümüzün ismi de geçmektedir. Tezde Yakaboyu Bölgesinde bulunan köylerin 13.-15. yüzyıllar arasında kurulduğunu belirtir. Araştırmacı ve eski arkeologlardan süleyman çaylık da Kızılcaören Köyü'nün yukarda belirtilen tarihler arasında kurulduğunu destekler.

Kültür

Yemekler: Mercimekli Mantı, Toyga Çorbası, Gartalaş, vs.....

Halkoyunları: Eskişehir Yöresi Kadın Oyunları "Kaşıklı Karşılama" türü oyunlardır. Eskişehir Yöresi Erkek oyunları "Kaşıklı Zeybek" türü oyunlardır. Sırt (Omuz) ve Diz vurmalar yöre oyununun en belirgin özelliği olmasıyla diğer yörelerdeki Zeybeklerden kendini ayırır. Yiğitlik ve Kahramanlığı simgeleyen Zeybek oyunları genellikle düğünlerde, askere ugurlamalarda ve bayramlarda oynanan halk oyunlarıdır. Örnek olarak Horon veya Kafkas Oyunları çeşitli milletler tarafından oynanan bir Oyun türüdür. Kaşıklı Zeybek (Kaşık Oyunları) ise sadece Türkler tarafından oynanan bir Halk Oyunudur.


Kaşık Oyunu: „Kaşık Oyunu“ elverişli sert tahta kaşıklarla oynanır. Yalnız Türk ülkelerine mahsus olan bir Oyun türüdür. Orta Çağda tüm Türk devletlerinde yaygın olmasına rağmen, günümüzde sadece iki Türk ülkesinde „Kaşıklı oyunlar“ oynanmaktadır, bu Ülkeler Türkistan ve Türkiye´dir (Batı ve Orta Anadolu). Kaşık Oyunlari Ülkemizde genellikle İç Anadolu, Akdeniz ve Ege Bölgesinde oynanır: Konya, Eskişehir, Kırşehir, Ankara, Aksaray, Nevşehir, Niğde, Denizli, Isparta,..vs.

Zeybek: Zeybek şu Kategorilere ayrılır: - Ağır Zeybekler - Kaşıklı (Yürük) Zeybekler, - Tek kişilik oynanan Zeybekler

Zeybek denince ilk önce akla İzmir ve Muğla yöresi gelir. Bunun nedeni, bu şehirlerin tanıtımlarını iyi yapmalarıdır. Zeybek şu yörelerdede oynanır: Ege Bölgesinin tüm şehirlerinde, Bilecik, Eskişehir, Bolu, Balıkesir, Bursa, Ankara, Kastamonu, Antalya, Mersin, Çankırı,…vs.


Karşılama: Karşılamalar, çift oyuncuların karşı karşıya gelerek oynadığı bir oyun türüdür. Bir çift oyuncuyla oynandığı gibi çiftlerden oluşan kalabalık oyuncularla da oynanır. Kalabalık oyunlar karşılıklı iki sıra halinde yürütülür.

Kırım, Balkan ve Kafkasyadan gelen Muhacirlerin değişik Oyun türleride Bölgemizde oynanmaktadır.


Oyun İsimleri

Kadın Oyunları: - Mendil - Elindeki Mendil - Yoğurt - Yoğurdum Var Yeşil Meşil - Göç Öküz - Göç Öküzün Dizindedir Fermanı - Zeybek - Entaresi Kırmızı - Yörükkırka Kadın Zeybeği - Çeşmeler Yaptırdım - Düz Oyun - Kırka Zeybeği - Zeybek Derler Adına - Ters Oyun - Sel Önüne Söğüt Diktim Tek Sıra

Erkek Oyunları: - Eskişehir Zeybeği - Kırka Zeybeği - Sepetçioğlu Zeybeği - Kalkıdavermiş Martinimin Kalayı - (Atatürkün Zeybeği) - Keklik Zeybeği - Beyler Zeybeği - Bengi Zeybeği - Kayı Zeybeği (bu Zeybek genellikle Kütahya-Eskişehir arasındaki bölgede oynanır.(Domaniç, Dodurga ve İnönü) - Zeybek - Inönü Karşılaması - Yoğurdum Var.. - Kralın Kızı - Kesik Çayır – İnce Çayır (Küstüm) - Çiftetelli - Sultan Seccadesi - Halkalı Şeker


Bunlardan başka oyunlarda bulunmaktadır.

Coğrafya

Eskişehir merkezine 28 km uzaklıktadır.


 

İklim

Köyümüzün toprağı manganez zuhuru içerir. (Bazalt ve radiolarit te bulunmaktadır).

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007  
2000 360
1997 407

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Zeki Görür
1999 - Muammer Vurucu
1994 - Ramazan Kavas
1989 - Ethem Güngör
1984 - Hasan Sürücü

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi var. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır